Uczony z UŁ na obchodach 90-lecia mongolskiego przemysłu filmowego

Prof. Piotr Sitarski z Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego pod koniec kwietnia wybrał się służbowo do Mongolii. Wizyta w środkowowschodniej Azji była efektem zaproszenia wystosowanego przez Mongolską Wytwórnię Filmową Mongol Kino oraz ambasadę RP w Ułan Bator.

Ceremonia wręczania nagród podczas festiwalu Debiut 11
Prof. Piotr Sitarski i Tumen-Ulzii Busuren, dyrektor wytwórni Mongol Kino, podczas konferencji
Prof. Piotr Sitarski i Tumen-Ulzii Busuren, dyrektor wytwórni Mongol Kino, w magazynie scenograficznym
Prof. Piotr Sitarski podczas wykładu dla studentów Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Ułan Bator
Prof. Piotr Sitarski podczas wystąpienia konferencyjnego
Uczestnicy, jurorzy i goście festiwalu Debiut 11

Pobyt w Mongolii stanowił dla łódzkiego filmoznawcy okazję do uczestnictwa w spotkaniach naukowych oraz wielu dyskusji na temat polskiego filmoznawstwa prowadzonych w międzynarodowym środowisku.

Prof. Piotr Sitarski wygłosił referat poświęcony współczesnym mongolskim filmom kryminalnym, na konferencji zatytułowanej „Współczesne kino mongolskie na arenie międzynarodowej”, która odbyła się z okazji 90-lecia mongolskiego przemysłu filmowego. Organizatorami wydarzenia byli Mongolska Wytwórnia Filmowa Mongol Kino oraz Uniwersytet Kultury i Sztuki w Ułan Bator. Oprócz tego prof. Sitarski pełnił funkcję jurora na międzynarodowym festiwalu szkół filmowych Debiut 11 im. Badruugana Badraa, organizowanym przez Wydział Dziennikarstwa i Sztuk Medialnych tego uniwersytetu.

Pomimo odległości kulturowej i geograficznej związki filmowe pomiędzy Mongolią a Polską są dość liczne. Wielu weteranów kina mongolskiego odwiedzało niegdyś Polskę, niektórzy też mówią po polsku. Co roku w Ułan Bator odbywają się tu Dni Filmu Polskiego, a ostatnio wytwórnia Mongol Kino podpisała umowę intencyjną na realizację filmów z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

– relacjonuje prof. Sitarski.

Naukowiec z Łodzi miał również okazję wygłosić wykład dla miejscowych studentów, podczas którego opowiadał o polskim filmoznawstwie.

Co ciekawe, wizyta w Mongolii była także okazją do spotkania po latach, bowiem dyrektorem Mongolskiej Wytwórni Filmowej Mongol Kino jest Tumen-Ulzii Budsuren, absolwent kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawczą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

To niezwykle ważne, że nasi zagraniczni absolwenci po ukończeniu studiów wracają do swojej ojczyzny i świetnie odnajdują się na lokalnym rynku pracy, korzystając na co dzień z umiejętności nabytych podczas studiów na Uniwersytecie Łódzkim

– podsumowuje prof. Sitarski.