Spotkanie z autorami – dr Ewą Ciszewską, Agatą Hofelmajer-Roś, dr Michałem Pabisiem-Orzeszyną i Szymonem Szulem poprowadzi dr Emil Sowiński.
Miejsce spotkania: Muzeum Kinematografii w Łodzi, plac Zwycięstwa 1
Monografia poświęcona jest jednej z najważniejszych instytucji polskiej kinematografii – Studiu Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” w Łodzi. Publikacja jest wnikliwą analizą społecznych światów produkcji filmów animowanych w okresie od 1946 do 1999 roku. Autorzy zagłębiają się w tajniki działalności Se-Ma-Fora, wnosząc nowe światło na tradycyjne badania historii polskiego kina. Zamiast skupiać się wyłącznie na interpretacji kanonicznych dzieł, książka kieruje uwagę na pozaestetyczne aspekty produkcji filmowej, odkrywając nieznane dotąd aspekty działalności wytwórni animacji.
Publikację spośród innych monografii wyróżnia transdyscyplinarny charakter, wykorzystane w niej zostają metodologie stosowane w filmoznawstwie, socjologii i historii. Autorzy nie ograniczają się do analizy archiwaliów czy danych ilościowych, lecz wykorzystują takie metody jak mikrohistoria i pozyskiwanie historii mówionej. Dzięki temu czytelnicy mają okazję poznać unikalną dynamikę społeczną i artystyczną Se-Ma-Fora.
Patronat nad książką:
- Animator. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Poznaniu
- Animocje. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Bydgoszczy
- Etiuda & Anima. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Krakowie
- Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
- Muzeum Kinematografii w Łodzi
- Matronat:
- Grupa Badawcza Polska Animacja