Muzyka w filmach Zenona Wasilewskiego

Spotkajmy się w sali 0.38 dnia 9 kwietnia (wtorek) o godzinie 17:00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, aby obejrzeć i przede wszystkim wysłuchać filmów Zenona Wasilewskiego.

Zenon Wasilewski to pionier polskiej animacji lalkowej. Realizator filmu lalkowego „Za Króla Krakusa” (1947), inicjator powstania Oddziału Filmów Kukiełkowych przy WFF, autor wielu filmów w technice lalkowej. Podczas spotkania odbędzie się dyskusja na temat roli, stylów i charakteru muzyki skomponowanej do jego filmów.

Zostaną zaprezentowane cztery animacje:

• „Lis i Bocian” (1951, 14’) film skierowany do widza dziecięcego, w którym słyszalna jest gęsta i bogata faktura muzyczna. (muzyka: Franciszka Leszczyńska)
  • „Pan Piórko Śni” (1949, 11’) wykorzystujący odpowiednią instrumentację do oddania sennej atmosfery filmu. (muzyka: Jerzy Harald)
  • „5 minut dla zdrowia” (1959, 8’) i „Zbrodnia na ulicy Kota Brzuchomówcy” (1961, 19’), w których następuje zmiana stylistyki i coraz wyraźniej zaznacza się rola muzyki jazzowej. (muzyka: Jerzy Matuszkiewicz)

Prelekcję przed filmami wygłosi Joanna Kosińska-Wajcht. Po projekcji każdego filmu przewidziana jest dyskusja. Organizatorem spotkania jest Grupa Badawcza Polska Animacja.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!