• INSTYTUT
  • AKTUALNOŚCI
  • Joanna Bator na Wydziale Filologicznym UŁ – podsumowanie kolejnej edycji „Łódzkich Wykładów z Poetyki”

Joanna Bator na Wydziale Filologicznym UŁ – podsumowanie kolejnej edycji „Łódzkich Wykładów z Poetyki”

W ramach tegorocznego cyklu „Łódzkie Wykłady z Poetyki”, organizowanego przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz Dom Literatury w Łodzi, odbyły się trzy spotkania z poczytną i wielokrotnie nagradzana pisarką – Joanną Bator. Wykłady zatytułowane „Kompas literacki. Autobiograficzne studium przypadku egzystencjalno-literackiego” miały miejsce w marcu, kwietniu i maju 2024 roku.

Joanna Bator była gościem kolejnej odsłony „Łódzkich Wykładów z Poetyki”
Publiczność wysłuchała trzech wykładów autorki – w marcu, kwietniu i maju
Kadr z pierwszego wykładu: Marta Zdanowska i Joanna Bator
Drugi wykład moderowała dr Izabella Adamczewska-Baranowska
Ostatni z serii wykładów. Na zdjęciu dr Angelika Siniarska-Tuszyńska i Joanna Bator

Joanna Bator, kulturoznawczyni i znana polska prozaiczka, autorka m.in. „Piaskowej Góry”, „Gorzko, gorzko” i „Ucieczki niedźwiedzicy”, podzieliła się z publicznością refleksjami na temat swojego procesu twórczego. Wykłady miały charakter osobisty i skupiały się na różnych aspektach pisarskiej drogi. Nie brakowało w nich jednak licznych odniesień do teoretycznych myśli uczonych.

O pisaniu bez tajemnic

W trakcie trzech spotkań autorka opowiadało kolejno o stronie wyobraźni, stronie współczucia i buntu oraz stronie troski. Podczas wykładów artystka poruszyła m.in. kwestie dotyczące roli wyobraźni w procesie twórczym, wpływu doświadczeń osobistych na pisarstwo, znaczenia literatury w dzisiejszym świecie oraz etyki pisania. Wypowiedziała się również na temat wyzwań i radości, jakie związane są z wykonywaniem zawodu pisarza.

Joanna Bator

Wystąpienia Joanny Bator spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności i były szeroko komentowane w mediach. Słuchacze chwalili pisarkę za szczerość, otwartość i wnikliwą analizę własnej twórczości, doceniając jednocześnie jej komunikatywny i barwny język wypowiedzi.

„Łódzkie Wykłady z Poetyki” od teraz na Spotify

Wykłady artystki były poprzedzone krótkimi wprowadzeniami trzech moderatorek: Marty Zdanowskiej, dr Izabelli Adamczewskiej-Baranowskiej oraz dr Angeliki Siniarskiej-Tuszyńskiej (kolejność według terminów spotkań). Po każdym autoreferacie Joanny Bator następowała krótka rozmowa pisarki z moderatorką. Do debaty włączała się także publiczność. 

Zapis audio wszystkich trzech tegorocznych wykładów publikujemy poniżej. Można je również odłsuchać bezpośrednio w serwisie streamingowym Spotify.

Tak to się wszystko zaczęło

Idea Łódzkich Wykładów z Poetyki narodziła się w marcu 2018 roku. Właśnie wtedy w murach gmachu Wydziału Filologicznego gościliśmy Olgę Tokarczuk. Późniejsza laureatka literackiej Nagrody Nobla wygłosiła na UŁ trzy wykłady. W następnych latach w budynku Filologa w ramach kolejnych edycji cyklu pojawili się Andrzej Stasiuk, Monika Sznajderman oraz Mariusz Szczygieł. Pomysłodawczynią serii wykładów z udziałem uznanych polskich pisarzy i pisarek jest Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. dr hab. Joanna Jabłkowska.


Tekst: dr Angelika Siniarska-Tuszyńska
Redakcja: Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ
Zdjęcia: Eryk Woźniak / Angelina Kusowska / Bartosz Burski