Najczęściej wyszukiwane:

Instytut Kultury Współczesnej

35. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – podsumowanie

Setka nauczycieli, edukatorów i kiniarzy z całej Polski! W niedzielę (19 października) zakończyła się 35. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza współorganizowana przez Katedrę Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ. Pomysłodawczynią i długoletnią organizatorką wyjątkowego wydarzenia była prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska. Konferencję od lat prowadzi prof. Piotr Sitarski.

Opublikowano: 22 października 2025

plakat

Jubileusz OKF

35. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej trwała cztery dni i w całości odbywała się w Uniejowie. W programie przewidziano szereg interesujących spotkań poświęconych filmoznawczej problematyce, a także liczne warsztaty, podczas których uczestnicy rozwijali swoje umiejętności w zakresie m.in. analizy i tworzenia filmu. W trakcie oficjalnego rozpoczęcia konferencji ogłoszono wynik Konkursu im. Profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej.

Jednym z najważniejszych punktów programu było spotkanie autorskie z reżyserką Joanną Kos-Krauze, które poprzedził pokaz filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” (2017, reż Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze). Po wykładach uczestnikom czas umiliła muzyka dzięki występowi Uniejowskiej Grupy Wokalnej oraz recitalowi Jacka Wójcickiego w Bazylice Mniejszej WNMP w Uniejowie.

Interdyscyplinarna analiza kina

Podczas konferencji swoje wykłady poprowadzili naukowcy z całej Polski, którzy szczegółowo omówili m.in. specyfikę polskiego filmu historycznego, strategie analizowania filmów z młodzieżą i dziećmi, rolę filmu jako narzędzia służącego autorefleksji czy misję edukacji filmowej. Spotkania w tak szerokim gronie pozwoliło także omówić wyniki przeprowadzonych warsztatów filmowo-fotograficznych dla dzieci i młodzieży, które zrealizowano w ramach konferencji.

Wśród prelegentów reprezentujących Uniwersytet Łódzki znaleźli się: dr Kamil Jędrasiak z wykładem pt. „Kino, gry i wszystko pomiędzy. O wyzwaniach w analizie wytworów współczesnej kultury audiowizualnej”, a także prof. Piotr Sitarski, który współprowadził warsztaty uważnego czytania (close reading) wokół filmu „Obcy. 8. pasażer Nostromo”.

Filmoznawcy z wpływem na społeczeństwo

Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza jest nie tylko miejscem poświęconym naukowej refleksji nad kulturą filmu, lecz także przestrzenią od lat integrującą społeczność pozaakademicką. Mieszkańcy Uniejowa mieli okazję nie tylko oglądać pokazy filmowe (w tym przedpremierowo nominowany do Oscara film „Franz Kafka” reż. Agnieszki Holland), lecz także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach skierowanych tylko do nich.

W ramach 35. edycji konferencji zorganizowano m.in. warsztaty realizacji filmowej – ćwiczenia „rozmowy trójkowej” skierowane do nauczycieli. Podczas serii spotkań poświęconych inicjatywom filmowym w Polsce szeroko omówiono aktualne i nadchodzące projekty, które podkreślają edukacyjną i medialną i obywatelską misję filmu w kształtowaniu świadomego społeczeństwa.

Organizatorzy przewidzieli również zajęcia filmowe i teatralne dla mieszkańców gminy Uniejów – uczniowie ze szkół podstawowych z Uniejowa, Wilamowa i Wielenina wzięli udział w warsztatach „Uniejowskie korzenie mają skrzydła”, które poprowadzili realizatorzy filmowi (Maciej Rewers i Hubert Barski). W programie zalazły się także warsztaty teatralne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pracowali wraz z instruktorką teatralną, Jowitą Popow, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Uniejowie.

***

Organizatorem głównym 35. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej było Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”. Współorganizatorami i partnerami wydarzenia byli: Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a także Uniejów Uzdrowisko Termalne. Realizacje projekcji filmowych wsparły Opolskie Kino Objazdowe oraz Against Gravity.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Marszałek Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej i Burmistrza Miasta Uniejów Pana Józefa Kaczmarka. Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie.

Konferencja była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 

Instytut Kultury Współczesnej
Uniwersytetu Łódzkiego

ul. Pomorska 171/173, pok. 3.13
90-236 Łódź

ikw@uni.lodz.pl
tel: 42 665 51 33
 

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR